מהנדס חומרים

מהנדס חומרים מהווה את מקצוע הבסיס לכל תחום הנדסי אחר ואפילו לתחומים שאינם הנדסיים. אלמלא חומרים מתאימים, שמיועדים לפונקציות הטכנולוגיות השונות בהן עוסק שטח ההנדסה כולו, לא הייתה יכולה להתרחש שום התקדמות טכנולוגית, מדעית או מחקרית. יצירה, הפקה, זיהוי, ניתוח והערכה של חומרים הן אבני היסוד לכל מערכת או מבנה מוצלח, שיעמוד בדרישות התפקודיות והכלכליות להן הוא נדרש.

מהנדס חומרים יכול למצוא את עצמו עובד בצמוד לכל תחום הנדסי אחר, כאיש המפתח של פרויקטים רבים וכן כשכיר שתורם בקביעות את מומחיותו לחברה או שטח תעשייתי מסוים. למקצוע זה קיימים תקנים רבים בישראל ובעולם, מה שמעיד על נחיצותו הרבה.

מיהו מהנדס חומרים?

מהנדס חומרים מתכנן, מפקח, חוקר, ועוסק בתחזיות, ייצור והתאמה של חומרים לתפקודים הנדרשים מהם לצרכי תעשייה שונים: תעשיות כבדות המיועדות למיכון, תעופה, מוצרים פופולריים או מבנים וכן תעשיות הייטק. הנדסת חומרים כוללת עקרונות ושיטות הנדסיות להפקה וייצור של חומרים תוך שקלול של גורמי עלות, חיסכון במשאבים ופקטורים נדרשים אחרים.

המהנדס עובד בצמוד לעקרונות שמותווים לו על ידי הפונקציה של המוצר או התהליך לשמו מיועד החומר, כך שעבודתו היא להצליח בהפקה או יצירה של החומר המתאים ביותר לפונקציה הייחודית לשמה הוא מיועד, תוך שיקולי עלות ותועלת.

שגרת היומיום של מהנדס חומרים כוללת הקפדה על תנאי בטיחות, בסביבות שונות: מעבדה, מפעל, קווי ייצור ועוד. זהו תחום הנדסי יסודי, שמתממשק ליתר שטחי ההנדסה ומאפשר את התפתחותם.

תחומי התמחות של מהנדסי חומרים

תחומי ההתמחות של מהנדס חומרים הם בהכללה חומרים אלקטרוניים וחומרים מבניים מתקדמים. שתי אפשרויות אלו מהוות את שתי התמחויות העל במהלך הלימודים ונשמרות גם בהמשך הקריירה. החלוקה הפנימית יכולה להתפצל ולהסתעף, ולכלול גם חומרים ביו רפואיים או חומרי תרופות, אך לרוב ההתמחויות הראשיות נשמרות באופן מסורתי.

מהנדס חומרים מתקדמים או חומרים מבניים עוסק בקשרים שבין ארכיטקטורת החומר והמבנה הפיזיקאלי-מכאני שלו לבין תכונות הנובעות מהמבנה, כמו גמישות, הולכה וחוזק. המהנדס יעסוק בשיפור ובדיקת חומרים ותכונותיהם ואף בתכנון קווי ייצור והפקה של חומרים או תכנון של מיזוג או אינטגרציה בין תכונות וחומרים באופן חדשני ומקורי. מהנדס חומרים אלקטרוניים יעסוק בתכנון ובקרה על חומרים אלקטרוניים וחשמליים כגון מעגלים אופטיים או ננו-חומרים.

למה כדאי להיות מהנדס חומרים?

מהנדס חומרים נחשב מקצוע יציב, מבוקש וכזה שהביקוש לו עתיד לעלות ככל שהתעשיות כולן נמצאות בצמיחה או התפתחות. מהנדסים אלו חיוניים הן לתעשייה והן למחקר, כך שניתן לבחור בין סביבות עבודה ותנאי העסקה שונים ומגוונים. בדומה למהנדסים מתחומים אחרים ניתן לעבוד כשכיר, כעצמאי, כיועץ חיצוני בשכר, וכן במגוון רחב של תפקידים ודרגות: ניהול, פיקוח, שיתופי פעולה עם חברות ומוסדות, מעורבות בפרויקטים ממשלתיים או פרטיים, קבועים או זמניים.

מהנדס חומרים נהנה מעצמאות יחסית בעבודתו והוא כפוף בעיקר למגבלות שמציב החומר או החומרים שאיתם הוא עובד, ולדרישות הבטיחות של עבודתו. זהו מקצוע שנחשב יוקרתי הן באקדמיה, הן בגופים מדיניים וממשלתיים והן במסגרת השוק החופשי המסחרי.