לימודי הנדסאי חומרים

לימודי הנדסאי בתחום הנדסת חומרים נמצאים בנקודת המפגש המעניינת ביותר של לימודי ההנדסה. מתחום הנדסת החומרים ניתן להמשיך ולהתפתח וכן לעסוק באופן מקצועי במגוון עצום של שטחים הנדסיים, ביניהם תחום המכונות, החומרים המתקדמים, המבנים, ההייטק, הרפואה ותחומים רבים נוספים.

מאחר וזהו מוקד מרכזי בו נפגשים תחומי הנדסה כה רבים, ניתן למצוא לימודים שמכשירים הנדסאים לתחום הנדסת החומרים בתכניות לימוד רבות, הן כמסלול נפרד ועצמאי והן כתת התמחות במסלול אחר כמו הנדסאי מכונות, הנדסאי רפואה ותחומים אחרים.

לימודי הנדסאי חומרים עומדים תחת פיקוח מוסדר של גוף המסופח למשרד התעשייה והמסחר. גוף זה נקרא מה"ט, המרכז להכשרת טכנולוגים והנדסאים, והוא המכתיב את תכני הלימוד, לאחר עידכון ורענון שלהם בהתאם לנדרש ולהתפתחויות בשוק העבודה ובחזית המחקרית. בתי הספר להנדסאים, בתי הספר הטכנולוגיים וכן המכללות הטכנולוגיות המציעות הכשרה להנדסאים כפופים לגוף זה.

מוסדות לימוד המציעים לימודי הנדסאי בתחום הנדסת חומרים וקיבלו את אישור מה"ט הם מוסדות הרשאים להעניק תעודה שמוכרת לצורך עבודה על ידי כל גוף ממשלתי, ציבורי אחר או פרטי. כמו כן, קיים שיתוף פעולה בין מה"ט לבין האקדמיה כך שתוכניות הלימוד המאושרות מאפשרות לבוגריהן להמשיך לתואר ראשון ולהזדכות על קורסים קודמים במהלכו. בנוסף, ישנן תכניות לימוד להנדסאי חומרים שמציעות מסלול משולב לתעודה ותואר בהנדסת חומרים.

תנאי קבלה

המעוניינים להתקבל ללימודי הנדסאי בתחום הנדסת חומרים מתבקשים על ידי רוב מוסדות הלימוד להראות אחד או כמה מהמסמכים הבאים: תעודת בגרות או זכאות לתעודה, ציוני עובר בשלושה או יותר מהמקצועות המרכזיים (אנגלית, לשון, מתמטיקה), ציונים במקצועות ריאליים שנלמדו במסגרת מגמה ריאלית או טכנולוגית או מקצועית הנדסית, ניסיון אחר מקצועי או לימודים קודמים בתחומים טכנולוגים או הנדסיים.

לימודי הנדסאי חומרים מתאימים למועמדים המגיעים מפלחים שונים של האוכלוסיה ובגילאים שונים. לא נדיר למצוא באותה הכיתה תלמיד שלומד תוך כדי שירות צבאי ביחד עם תלמיד נשוי עם ילדים שעובד במקביל.

מוסדות הלימוד מציבים תנאי קבלה משתנים, ועל מנת לברר התאמה יש לפנות למוסד הלימוד הרצוי. אלו שאינם תואמים את דרישות הקבלה יכולים להירשם למכינה, בה ניתן ללמוד את כל חומר הרקע הנדרש לצורך קבלה מ-א' ועד ת' או רק לרענן את הזיכרון בנושאים ממוקדים.

מבנה הלימודים

לימודי הנדסאי בתחום הנדסת חומרים מיועדים לאפשר לבוגרים להשתלב כאנשי השטח, התיווך, היישום, ההטמעה, הפיקוח, הניהול בשטח והקשר. לפיכך הם נדרשים להבנה עיונית אך בעיקר להבנה טכנית, טכנולוגית, יישומית ומעשית של תחום הנדסת החומרים.

לימודי הנדסאי חומרים בנויים על מנת לאפשר ללומדים את הפרקטיקה וההבנה הרחבה הנדרשת כדי לעבוד כהנדסאי חומרים ועל כן הם משלבים לימודים עיוניים עם מעשיים. הלימודים מתמקדים בתקנים, בנהלים, ביציאה לשטח והיכרות עם החומרים, בתרגול טכני ובהרצאות עיוניות.

משך הלימודים

לימודי הנדסאי בתחום הנדסת חומרים אורכים למשך שנתיים בדרך כלל. חלק מתכניות הלימוד לתעודת הנדסאי חומרים מתאימות למבוגרים ובנויות במתכונת המאפשרת ללמוד מעט שעות בשבוע. לימודי הנדסאי חומרים למבוגרים מיועדים גם לצעירים שרוצים לשלב עבודה ולימודים, והם נמשכים כשנה יותר, סך הכל שלוש שנים.